V súčasnosti na Slovensku neexistuje vyslovene žiaden „test zrelosti detí do materskej školy“, hoci v tomto predškôlkarskom období je možné vyselektovať oblasti, v ktorých by sa postupom času mohli objaviť problémy.

Vo väčšine prípadov však majú rodičia málo informácií o tom, čo môžu v danom veku dieťaťa od neho očakávať. Toto sa začne meniť až v predškolskom veku, kedy je potrebné spĺňať určité podmienky. Tieto problémy sa veľmi často neodhalia ani v rámci rodiny.

V prípade, že nám príde niečo podozrivé, väčšinou sa tieto podnety odbyjú myšlienkami (niekedy aj od lekárov): „Veď z toho vyrastie.“, „Ani jeho otecko ešte nerozprával, keď mal 4 roky“, „Nebude mať žiadne problémy“.

Dnes už ale vieme, že keď v niektorej oblasti dieťa zaostáva, prejaví sa to neskôr v rámci jeho vývoja, najmä počas základnej školy.

 

Ak sa dieťa vyvíja správne, vo veku 3 rokov:


hovorí plynule, gramaticky správne
• osvojilo si základné hygienické návyky, je odplienkované
stravuje sa samostatne bez dozoru
odlúčenie od matky zvláda bez väčších problémov
• je zvyknuté na pravidelný denný režim
vyhľadáva spoločnosť detí
• spolupracuje, zapája sa a je schopné vydržať dlhšie pri činnosti, dokáže sa samostatne hrať s hračkami
• doma naučené pravidlá je schopné aplikovať aj v cudzom prostredí, napr. sa dokáže samostatne bez rozptýlenia venovať stravovaniu, neodbieha od stola, nepotrebuje pri tom sledovať rozprávky na telefóne, aby si udržalo pozornosť.

 

icon

Kde nás nájdete?

Bratislavská cesta 3321, Marina Park

Administratívna budova I, 1. poschodie

945 01 Komárno

icon

Kľudne nám zavolajte!

Komárno: +421 944 577 257

icon

Napíšťe nám!

info@artiscentrum.sk