Vizsgálatok
Kisgyermekkori általános képességek felmérése
SEED fejlődési skála
Egy gyermek fejlődéséről a teljes képet csak akkor látjuk, ha az összes profilt áttekintjük. Mivel minden terület egymással kapcsolatban áll, így sok részt tudunk egyszerre átnézni. Feltérképezzük a gyermek erősségeit, esetleges gyengeségeit:
A skála 7 fejlődési területet vizsgál:
- nagymozgás,
- finommozgás,
- beszéd és nyelv,
- adaptáció, gondolkodás,
- szociális-érzelmi fejlődés,
- öltözködés és egyszerű tisztálkodás,
- táplálkozás.
Állapot- és mozgásvizsgálat felvétele (ÁMV)
Az ötéves kortól felvehető Állapot- és mozgásvizsgálat segítségével meghatározható a vizsgált gyermek organikus érettségének (éretlenségének) szintje, kimutatható a vizsgált 40 készség- és részképesség profilja, illetve előremutató adatok is megállapíthatók az iskolai beválás sikerességére vonatkozóan.
A vizsgálat 5 nagy területe:
- Az idegrendszer érettsége
- Mozgásvizsgálat
- Testvázlat, térbeli tájékozódás, Lateralitás,
- Taktilis terület
- Ritmusvizsgálat
Tanulási képességek, részképességek feltárása
Tanuláshoz szükségek részképességek és alapfunkciók vizsgálata:
Mozgás- és egyensúlyészlelés, vizuomotoros koordináció, finommotorika
Szociális érettség
Kognitív képességek:
Orientációs képességek (téri, idői), általános tájékozottság
Vizuális és auditív észlelés
Intermodális integráció
Beszédészlelés
Emlékezet: vizuális és auditív sorrendemlékezet, munkamemória
Figyelem
Állapotfeltérképezés (Kulcsár-féle)
A feltérképezés során a következő területek figyelünk meg:
Mozgás- és egyensúlyészlelés, elemi mozgások
Vizuomotoros koordináció, finommotorika, grafomotorika
Vizuális és auditív észlelés,
Szerialitás,
Szociális érettség,
Beszéd, szókincs,
Általános tájékozottság,
Gondolkodás.
A felmérés időtartama: 1 óra
Pszichés állapotfelmérés
A pszichológiai ellátás fő célja a gyermekek egészséges lelki fejlődése, valamint a tehetséggondozás. A tehetséggondozás alatt azt értjük, hogy például az átlagon felüli intelligenciával rendelkező gyermekek néha nehézkesen kötnek barátságokat és nem tudnak beilleszkedni a velük egykorú gyermekek közé. A pszichológiai ellátás keretein belül segítséget nyújtunk a szocializálódás rögös útján. Mai rohanó világunkban sok gyermeknél jelenhetnek meg szorongásos tünetek. Ebben az esetben az a lényeg, hogy megtaláljuk a szorongás okát. Egy szorongó gyermek szomorú, barátságtalan, feszült. A pszichológiai ellátást követően a gyermek újra boldog, mosolygós és nyugodt lehet. A gyermekek számára a düh egy ismeretlen érzés és előfordulhat, hogy tehetetlennek érzik magukat vele szemben, nem tudják hogyan reagáljanak rá. A pszichológiai ellátás során feltérképezzük a düh kiindulópontját, tehát a testi alapoktól kezdve oldjuk a dühkitöréseket, miközben az értelmi intelligenciát is fejlesztjük mindaddig, míg meg nem találjuk a személyre szabott egészséges dühkezelési módszert. Ezt követően arra törekszünk, hogy a gyermek ezt a módszert a mindennapokban is megtanulja alkalmazni. A gyermekek önbecsülése nagyon sérülékeny, emiatt állandó ösztönzésre és dícséretre van szükségük. A gyermek önképe nem csak a szülőktől függ, hanem a többi gyermektől is. Az önbizalom hiányos gyermek fél barátságokat kötni, nem ismeri fel saját értékeit és egyediségét, nem szereti önmagát. Az önbizalom kiépítésében a szülő és a pedagógus is fontos szerepet játszik, néhány esetben azonban szakember segítségére is szükség lehet. Az imént említett fejlesztések a gyermek anyanyelvén folynak. Az említett vagy más nehézségek felnőtteknél is megjelenhetnek, akiknek szintúgy próbálunk segíteni.
Neurofeedback vizsgálat
A vizsgálat alkalmával az agyhullámok elektromos jeleinek bemérése történik a fejbőrön elhelyezett elektródák segítségével (EEG vizsgálat). Nem invazív módszer, amely megmutatja, az agy mely területein vannak funkcionális eltérések, mely agyhullámok mintázata, mennyisége vagy eloszlása tér el a normától.