Nie bezdôvodne sme sa rozhodli začať náš najnovší príspevok predchádzajúcou vetou. Veď motivácia je veľmi dôležitou súčasťou vo výučbe dieťaťa. Výzvy pozitívne pôsobia na funkciu mozgu a tak aj na samotné učenie.

 

Viete, ktoré sú tie informácie, ktoré si zapamätáme ako prvé? Ku ktorým sa viaže veľa pozitívnych citov! Pocity sú totiž schopné rozvíjať pamäť. Pamätáme si teda najmä tie veci, o ktoré javíme záujem.

 

Na základe týchto informácií vám teda prinášame najúčinnejšie motivačné tipy, ktoré dopomôžu k jednoduchšiemu učeniu vášho dieťaťa.

 

1.) Vytvorte mu príjemné prostredie!
Jednoznačne ste si všimli, že hádka v prípade učenia, nevedie nikam. Skôr sa snažte o vytvorenie dôvery, dbajte na otvorený a pozitívny vzťah. Buďte skôr priateľmi ako rivalmi! Ak budete vedieť spolupracovať v príjemnej atmosfére, tak jednoznačne bude vaše dieťa zvedavé na Váš názor aj v neskorších časoch.

 

2.) Pochváľte ho za dobre odvedenú prácu!
Pozornosť a vytrvalosť vášho dieťaťa ešte nie sú úplne vyvinuté, preto je možné, že len veľmi ťažko sa vie sústrediť na zadanú úlohu. Veď toľko rôznych iných vecí je vo svete zaujímavejších ako učenie! Preto skúste zaviesť systém odmien po dobre odvedenej práci ako napríklad, že si dieťa po učení môže pozrieť svoj obľúbený film, môže sa zahrať s priateľmi alebo podobne.

 

3.) Nájdite to dokonalé miesto na učenie!
Toto môže pre každého znamenať niečo iné. Môže sa totiž stať, že vaše dieťa bude mať dokonale zariadenú detskú izbu, podľa jeho predstáv, ale aj tak sa bude radšej učiť napríklad v kuchyni. Kvôli tomuto sa nezačnite rozčuľovať alebo hnevať. Ak sa ocitnete v takejto situácii, tak skôr skúste vášmu dieťaťu spríjemniť dané prostredie.

 

4.) Rozdeľte si úlohy na menšie časti!
Jednoznačne sa párkrát stane, že dieťa bude potrebovať vašu pomoc alebo rady. Ak máte pred sebou náročnejšie a dlhšie zadanie (ako napríklad vytvorenie prezentácie, napísanie slohovej práce, príprava na záverečnú prácu) rozdeľte si tieto úlohy na menšie, ľahšie zvládnuteľné časti.

 

5.) Naplňte váš domov materiálmi na čítanie!
Objavte knihy, časopisy alebo rôzne noviny. Proste čítajte veľa! V inšpiratívnom prostredí sa oveľa ľahšie učí, nehovoriac o tom, že rodičia sú pre deti vždy vzorom. Ak bude dieťa registrovať vaše nadšenie pre čítanie, tak mu budú knihy vernými spoločníkmi.

 

6.) Objavte záujmy vášho dieťaťa!
Aké má vaše dieťa záujmy? Zistite, či to je varenie, autá, lietadlá či napríklad kreslenie. Na tomto princípe aplikujte aj pomoc pri jednotlivých projektoch, kedy možno nie vždy budete odborníkom v téme, ale budete mať možnosť nájsť niekoho, kto pomôže vášmu dieťaťu. Úspešné spoločné zvládnutie problémov tiež dopomáha k vytvoreniu pevných vzťahov.

 

7.) Rozvojové hry ako pomôcka pri učení!
Učenie hrou je to najjednoduchšie a najzábavnejšie učenie. Veľmi nápomocné sú tie rozvojové hry, vďaka ktorým môže dieťa vyskúšať a sledovať nové javy ale rozhodnúť sa môžete aj pre hry, ktoré sa konkrétne zameriavajú napríklad na zrak, sluch, motoriku alebo vnemy. Dokonalou alternatívou je to, ak sa pre výrobu týchto hier rozhodnete sami.

 

8.) Oslavujte!
Ak sa vášmu dieťaťu podarí dosiahnuť nejaký pozitívny výsledok, tak jednoznačne ho odmeňte! Pochvala od srdca alebo spoločne strávený čas sú nadovšetko! ?

icon

Kde nás nájdete?

Bratislavská cesta 3321, Marina Park

Administratívna budova I, 1. poschodie

945 01 Komárno

icon

Kľudne nám zavolajte!

Komárno: +421 944 577 257

icon

Napíšťe nám!

info@artiscentrum.sk