Minden (na jó, majdnem minden) szülő ismeri azt az érzést, amikor a tanító néni megállítja őt a fenti kéréssel. Valljuk be, ez az érzés általában nem egy örömteli várakozás, hogy a pedagógus biztosan megdicsér majd, micsoda remek szülők vagyunk és gratulálni szeretne gyermekünkhöz.

 

Sajnos a hazai oktatási rendszerben nem igazán van kultúrája a pedagógus és szülő közti kommunikációnak. Mint szülők, ritkán kapunk pozitív visszajelzést gyermekünkről, nevelési módszereinkről, jellemzően csak akkor keres meg a pedagógus, ha valami probléma adódik.

 

Másrészt egy szülőnek is ritkán jut eszébe, hogy megköszönje a tanító néninek, hogy a nap nagy részében gondját viselte gyermekének. Ennek fényében sajnos sok szülő vegyes érzésekkel fogadja a pedagógus bárminemű közeledését, pedig érdemes ezeken túllendülni, mivel értékes információkkal szolgálhat gyermekünkről. Lássuk a leggyakoribb problémákat, amelyek óvodás korban adódhatnak.

 

Viselkedésben megnyilvánuló problémák


Ha lehet így fogalmazni, a viselkedéssel kapcsolatos probléma a legszerencsésebb felhívó jel arra vonatkozóan, hogy valami nincs rendben. Mivel annyira zavaró, hogy esetenként hátráltatja a pedagógiai munkát a csoportban, nem megy el fölösleges idő annak mérlegelésével, lehet-e itt gond vagy nincs, hanem sürgősen cselekedni kell.

 

Első dolog, ami eszünkbe jut egy rosszalkodó gyerek láttán, hogy biztosan neveletlen, a szüleitől látta ezt a viselkedést vagy el van kényeztetve. Valljuk be, sok esetben van is benne valami, bár tegyük hozzá, a mai szülők nincsenek könnyű helyzetben nevelés terén, mert kevés a jó minta, viszont rengeteg az egymásnak ellentmondó információ.

Mindenesetre jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy következetes, szeretetteljes neveléssel a viselkedésproblémák nagy része megelőzhető, illetve orvosolható, rengeteg hasznos kiadvány érhető el ebben a témában. A viselkedésben megjelenő eltéréseknek van egy csoportja, amely nem pedagógiai hátterű, ezért nevelési módszerekkel csak részben befolyásolható.

 

Tudni kell, hogy ahhoz, hogy a gyermek társaival zökkenőmentesen képes legyen együttműködni, elfogadja a szülő vagy a pedagógus irányítását, terhelhető legyen, megüljön a feladatnál és be is fejezze azt, indulatait nagyjából kontroll alatt tudja tartani, az nem csak nevelés kérdése.
Vagyis konfliktushelyzetben ne menjen neki Pistikének, az óvodát ne egy fenyegető, őt veszélyeztető helynek tartsa, illetve képes legyen eleget tenni az óvónéni kérésének, ahhoz egy életkorának megfelelően érett, az információkat jól feldolgozó idegrendszerre, más néven megfelelő érettségre van szüksége.

 

 

Ha az alábbi tünetekből egyet vagy többet is észlelünk gyermekünkön, jusson eszünkbe, hogy akár éretlenség is állhat a háttérben:

 

  • egy-egy feladatnál csak néhány percig bír megülni, asztalnál ülve állandóan fészkelődik, elfutkos vagy épp „folyik le a székről”
  • hajlamos társait piszkálni, lökdösni, ölelgetni, esetleg inzultálni
  • játékokat, eszközöket dobál, durván bánik velük,
  • indulatait nehezen kontrollálja, gyakran „kiborul” (ez nem egyelő a hisztivel, ilyenkor a gyermek olyan, mintha „kikapcsolna”),
  • az irányítást nem, vagy csak részben fogadja el,
  • nehezen vált tevékenységet, nem tudja abbahagyni, amit épp csinál, vagy épp nehezen kezd el dolgokat,
  • társaitól elvonul, egyedül játszik, társas tevékenységekbe csak korlátozottan lehet bevonni,
  • reggel az édesanyjától nehezen válik el (kivételt képez az óvodakezdés első néhány hete),
  •  túlérzékeny, könnyen elsírja magát
  • furcsa, szokatlan szokásai vannak

 

A viselkedésproblémára érdemes úgy tekinteni, mint egyfajta jelző rendszerre, hiszen a „rosszaság” nem egy tudatos döntés kérdése, amikor is Ferike reggel felkel és jó dolgában eldönti, hogy ma felbosszant akit csak tud.

 

A gyermek alapvetően jó akar lenni, megfelelni a környezetében élő felnőtteknek, törekszik arra, hogy szeressék. Ha rosszul viselkedik, azt rendszerint ő is kudarcként éli meg, próbáljuk meg inkább kideríteni a viselkedés hátterét, esetleg kérjük ki szakember tanácsát.

 

icon

Hol talál minket?

Pozsonyi út 3321, Marina Park

Irodaépület I , 1. emelet

945 01 Komárom, Szlovákia

icon

Hívjon bátran!

Komárom: +421 944 577 257

icon

Írjon nekünk!

info@artiscentrum.sk